24 причини защо сайт не получава органичен трафик

Публикувано на октомври 21, 2024 | Категория: SEO | Време за четене: 10 минути

Работите над уеб сайт за повече от 3 месеца и не получавате органични резултати? Разберете защо защо сайт не получава органичен трафик след 3 месеца работа, като сме изброили 24 различни причини за лошо представяне на сайт.

Най-големите причини, поради които сайт не получава органичен трафик са лоша SEO оптимизация, липса на H1 заглавия, PBN връзки, бавен сайт и много други. Чрез анализирането на 200+ сайта, открихме, че поне една от тези причини влияят на органичния трафик на всеки сайт.

24 Причини защо сайта не се класира и получава органичен трафик

За да улесним процеса по откриване на проблеми, блокиращи сайта ви от класиране в органичните резултати, сме разпределили причините в 4 отделни секции.

Глобални фактори

Възраст на домейн името

Възрастта на домейн името играе голяма роля в класирането на сайта, поради алгоритмичния фактор на Гугъл доверие (trustworthiness).

Домейн възрастта се счита за фактор на авторитет и доверие според времето, в което един домейн е съществувал със сайт съдържание към него.

Един сайт обикновено добива авторитет от търсачките след първите си 3 месеца.

Същото важи за възрастните домейне (aged domains), когато те не са били с активен сайт към тях за повече от 1 месец обхождане от търсачките.

Сайт структура

Структурата на сайта играе важна роля в обхождането и индексирането на съдържанието на сайта. 

По препоръки на SEO специалисти и работници в Google, SEO структурата не трябва да надминава повече от 4 клика на дълбочина.

Тоест, ако отнема повече от 4 клика до достигане на важна страница, продукт или друг тип съдържание на сайта, това представлява проблем за обхождане и класиране на съдържанието.

За по-улеснено обхождане, индексиране и потребителско изживяване, е хубаво сайт структурата да е не повече от 4 клика разстояние.

Пенализации от алгоритъма

Пенализациите от алгоритмите на Google често може да бъдат причината за изгубени ключови думи от класациите или липсата на страници в индекса.

Много често при настъпването на алгоритмичен ъпдейт, класиранията на повечето сайтове преминават от класиращи се в топ 10, към по-ниски или липсващи класации.

Причини за пенализации от алгоритъма може да откриете в Google SEO документацията, но в повечето случаи причината може да не бъде описана в документацията им.

Ако вашия сайт е изгубил позиции, може да се възползвате от нашите открития за сайтове ударени от Google алгоритъма (остави един линк тук).

Ръчни пенализации

Ръчните пенализации са рядко срещан, но труден за оправяне проблем, който може да изключи целия уеб сайт от индекса.

За проверка на такива, може да се насочите към Google Search конзолата и да проверите в секцията за ръчни пенализации.

Ако откривате такива, трябва задължително да последвате препоръките за отстраняването им и след завършена работа, да поискате преразглеждане от страна на Google.

Зададен no-index на сайта

В доста редки случаи проблема с индексирането на вашия сайт може да е обвързан с това, че сте сложили no-index на вашия уеб сайт.

Тази практика може да се забележи в robots.txt, когато е неправилно попълнен файла или в WordPress.

Ако ползвате WordPress сайт може да проверите в настройкити за четене, дали е маркирана опцията “възпрепятствайте търсачките да индексират този сайт”.

Понякога стар разработчик, дизайнер или друг потребител, с администраторски права, може да е сложил отметка на тази опция.

On-Page фактори

Оригинално съдържание

Оригиналното съдържание е практика, която е изговаряна милиони пъти от SEO професионалисти, но нейното значение не винаги е разгъвано напълно.

Оригинално съдържание не е само съдържание, което сте написали, а също съдържание, което съдържа полезна и нова информация за читателите.

За създаването на такова съдържание са нужни добри копирайтъри, които ще предадат нова и уникална информация за читателите.

Ако се стремите да създадете идентично на конкурента съдържание и това е крайната цел, търсачките не биха приоритизирали високи класирания за тази страница. 

Причината за това е липсата на нова информация, която би заинтригувала читател.

Ключова дума в заглавието на страницата

Заглавието на една страница е един от 3-те важни елемента, в които трябва да присъства ключова дума. Заглавията подсказват на потребителите за съдържанието на една страница и това подпомага за по-нататъчно отваряне и преглеждане на страницата.

Ако вашето заглавие няма ключова дума в началото и допълнение, с което да накарате потребителя да натисне на него, то това може да е поредната причина за нисък органичен трафик.

Вземете за пример заглавието, което сме избрали. В него се изписват ясно причините за проблем, който имате в момента.

Ключова дума в URL

URL адресът е второто по важност място, в което е хубаво да имате ключова дума, защото то подсказва на роботите и потребителите, че вашата страница ще бъде на определена тема. 

Най-лесния начин да изберете добър URL адрес за страницата, е като препишете заглавието и оставите най-важните елементи в него.

Важно е да не се надвишават повече от 75 символа.

Heading структура

Структурата на заглавията играе ключова роля в съдържанието на текста. Особено след като то подпомага и за поставянето на Table of Contents на блог постове, което е добра практика за потребителско изживяване.

Като за начало, heading структурата трябва да започне с H1 за заглавие, което да бъде същото като това на вашата страница.

След което всяко под-заглавие се записва с H2. Под-заглавията също трябва да притежават ключови думи, като може да се прибавят и техни вариации, помагайки за по-добри класирания.

Ключови думи в текстовото съдържание

При създаване на текстово съдържание за блог пост, продукт, курс или услуга, е от естествена важност да се вмъкне ключова дума, последвана от нейни вариации.

За избиране на ключови думи може да използвате инструменти като Ahrefs, Ubersuggest, Google keyword planner и други.

Дължина на текстовото съдържание

Дължината на текстовото съдържание е дълго-обсъждана тема, към която се подхожда според нишата на сайта и обема на думи в текста на конкурентите.

Важно е съдържанието на вашите страници да съдържа максимално изчерпателна информация, без да притежава излишен текст, който отбягва отговора на темата.

Дори е препоръчително за вмъкване на отговор в началото на съдържанието на вашите блог постове, което дава максимално бързо информация на потребителите.

За продукти и услуги е важно да се анализират нуждите на потребителите и да се впише текст, който ще отговори на всяко тяхно запитване.

Обемът няма значение, но по-обемистите текстове, често съдържат повече информация и се класират по-високо в търсачките.

Честота на ключовите думи

Прекалената употреба на ключова дума може да навреди на вашият сайт на глобално ниво. Този проблем се нарича преоптимизация и се решава като се замени главната ключова с нейни вариации.

За да предотвратите преоптимизация на съдържанието, честотата на ключова дума в текста не трябва да надвишава над 4%

Снимково съдържание

Липсата на снимково съдържание е критична причина за липсата на органичен трафик на сайт. Потребителите предпочитат да виждат разнообразно съдържание от снимки по темата, като инфографики или дори видео съдържание.

То помага за задържане на вниманието и увеличаване на потребителското изживяване на сайта.

Вътрешни връзки

Вътрешните връзки играят ключова роля за потребители и ботове. Откъм страна на търсачките, техните роботи използват вътрешни връзки, за да откриват съдържание по-лесно, което води до бързо индексиране.

За потребители, вътрешните връзки помагат, с откриването на повече информативно съдържание, като прекарат по-голяма част от времето си на сайта.

Често сайт не получава органичен трафик от търсачките, защото няма ясна семантична структура или притежава нисък на брой вътрешни връзки.

Off-Page фактори

Токсични връзки

Връзки (backlinks) с ниска стойност често могат да са причината за лоши резултати в класирането и липсата трафик.

Определянето на токсични връзки е лесно и може да се открият в инструменти като Semrush, Ahrefs и Ubersuggest.

След откриването им, те могат да се пуснат в Google страницата за отказване на връзки към сайт.

Премахването на връзки помага на Google да нулира всички линкове сочещи към сайт, но те ще продължат да се виждат в инструментите, които споменахме горе.

Липса на авторитетни връзки

Нови сайтове често не получават органичен трафик от Google поради липсата на класиране в органичните резултати.

За да се класират страниците в органични търсения, връзките са най-полезни.

Целете се да докарате към сайта си връзки от авторитетни сайтове, които са в нишата на сайта или връзки от авторитетни сайтове с масивен органичен трафик, като новинарски сайтове.

Социални сигнали

Липсата на социални сигнали и ангажираност със сайта, са честа причина за нисък органичен трафик. Социалните мрежи са един от значимите фактори, които показват дали един сайт е популярен и заслужава по-висока позиция, за по-лесно търсене.

Най-лесния начин да се добият социални сигнали, е чрез споделянето на страници в социалните мрежи и добиване на ангажираност от потребители.

Бранд сигнали

Бранд сигналите са споменавания на бранда в социални мрежи, авторитетни сайтове и други части на мрежата, като директории.

За добиването на бранд сигнали, е хубаво да се започне с PR кампании, целенасочени към съществуването на сайта и допълване с листване на сайта в релевантни директории.

Технически фактори

Структурирани данни

Структурираните данни (Schema Markup) са малък проблем, който лесно може да бъде отстранен от вашия сайт.

Създаването им може да се случи през генератор за структурирани данни или за WordPress сайтове, чрез приставка като Rank Math и други.

Robots.txt

Присъствието на robots.txt е най-честата причина за липса на органичен трафик и резултати при повечето нови сайтове.

Много често новите собственици на сайтове поставят грешни параметри във файла за роботи, което възпрепятства търсачките да го обхождат и индексират.

Ако този проблем ви е познат или се притеснявате, че сте предприели грешни действия, можете да използвате този шаблон.

User-agent: *

Allow: /

Sitemap: https://www.example.com/sitemap.xml

Бързина на сайт

Бързината на сайт е технически фактор, който присъства във формулата за класиране на сайтове в органичните резултати под формата на Core Web Vitals, част от  E-E-A-T.

UX фактори

Table of Contents

Table of Contents е поле, което съдържа всички заглавия (H1, H2, H3) в подреден вариант за по-лесно навигиране на съдържанието в сайта.

Това поле помага директно на потребители и търсачки да се навигират из различните откъси на вашата страница, което придава допълнително позитивни сигнали за класиране на съдържанието по-високо.

Авторско поле

Авторските полета станаха известни през 2022, когато Google провъзгласи новия си фактор за класиране E-A-T.

Ако вашия сайт не съдържа поле с автор и кратко описание за автора, хубаво е да го добавите. Като допълнение, може да се прибави и връзка, която сочи към професионален профил на писателя от типа LinkedIn и други.

Мобилна съвместимост

Мобилната съвместимост е известен компононент, от който страдат ръчно-изработените сайтове. През 2016 Google пусна нов ъпдейт, който цели индексирането на мобилното съдържание да бъде приоритетно.

Чрез този ъпдейт сайтовете, които нямат страници, съвместими с мобилните изгледи, получаваха по-ниска честота на обхождане и по-малък процент на индексирани страници.

За до проверите съвместимост на сайт за мобилни устройства, може да използвате Browser Stack.

Повече по темата