Какво е SEO оптимизация? Всичко за SEO и добрите практики
Искате да научите какво е SEO оптимизация и процесите, които се прилагат за добиване на …
Публикувано на декември 17, 2024 | Категория: SEO | Време за четене: 7 минути
Знаете ли за разликата между white hat и black SEO?
Ако не сте наясно с понятието black hat SEO, е хубаво, да прочетете статията, за да защитите вашите стратегии и похвати от нежелани ръчни наказания.
В тази статия ще ви обясним с какво black hat се различава от white hat SEO и как да избягвате черни тактики при оптимизация на сайтове.
В кратък вариант:
Разликата между Black hat SEO (черна шапка) и white hat SEO (бяла шапка) са манипулативните техники за бързо класиране в SERP, които се използват в black hat SEO, често водещи до наказание. White hat SEO не се наказва, защото се спазват правилата на Google.
White hat SEO или още познато като бяла шапка, е съвкупност от стратегии и добри похвати, които не нарушават правилата на Google и други търсачки като Bing.
Всяка търсачка си има собствен лист с правила и техники, които могат или не бива да се употребяват при развитието на уебсайт. При отказ за последването на тези техники, на уебсайт се налагат ръчни наказания и се премахват от индекса.
За да разберете дали вашето SEO се счита за white hat, проверете съдържанието си и потвърдете следните мерки.
За търсачките е важно създаденото съдържание да бъде създадено за потребители, като се използват помощни ключови думи, разбираеми изречения и да бъде максимално полезно за потребителското им изживяване.
Създаването на съдържание за потребители обикновено включва добри практики, които са детайлно описани в документацията за SEO на Гугъл.
Сайтове, които целят тактики за дългосрочна оптимизация, преправяне на страници със съдържание и поддръжката на добро потребителско изживяване.
Добри практики, които се награждават от Google включват:
1. Поддържане на съдържанието – Пренаписване на съдържание, като се актуализира с нова и полезна информация за потребителите и тяхното намеренеие.
2. Премахване на остаряло съдържание – Изтриване на съдържание, което вече не отговаря на практиките за времето си или информацията към него вече не представлява интерес за потребителите.
3. Задоволяване на потребителско изживяване – Периодични промени и подмени на елементи, които биха улеснили потребителска навигация или привеждане на потребители към стъпки за по-лесно поръчване на продукти. Много често към тази част попада и ускоряването на бързината на уебсайт, което помага за по-бързо преминаване от една страница към друга.
Търсачките обичат да индексират ново съдържание, което смятат, че ще бъде полезно за техните потребители. Особено, когато това съдържание е написано от авторитетно лице, познато като експерт в областта или има доказани умения по писаната от него тема.
Тази съвкупност от практики е още позната като E-E-A-T и е включена като ъпдейт в Google, който придава на сайтовете по-добри позиции, при следване на добрите им практики.
Black hat SEO е съвкупност от черни техники, които са противоположни на white hat SEO стратегиите. Тяхната цел е придобиване на бързи резултати, чрез манипулиране на търсачките.
При заблуждаване на търсачките, сайтовете, които използват черни техники, често биват награждавани с високи позиции, но не за дълго.
Google става все по-опитен в откриването на черни техники по сайтове и наказва сайтове, по които има извършвано black hat SEO.
Част от практиките на black hat SEO включват следните стратегии.
Една от стратегиите, която вече не е валидна, е скриването на съдържание от потребителите. Макар и да звучи нелепо, това съдържание беше просто стена, препълнена с ключови думи, които роботите да оценят и позиционират сайта според тях.
Закупуването на стари домейни се използва и до ден днешен. При тази тактика се закупуват множество стари домейн имена, които имат авторитетни връзки към тях.
Чрез тези връзки сайтовете могат да бъдат преработени и пуснати с обновено съдържание или да се пренасочат към главния сайт.
PBN са най-известната форма на black hat SEO, като чрез тях се създават мрежи от взаимосвързани сайтове, създадени с цел изпращане на силни външни връзки към единичен или група сайтове. Идеята на PBN сайтовете е да притежават силни връзки към тях, като няма значение дали сайта притежава някакъв потребителски трафик.
При white hat SEO се използват техники, които придават силни сигнали за качество. Тези сигнали често са работа по сайта, създаване на съдържание, оптимизиране на съдържанието, забързване на сайта и добиване на авторитет.
За black hat SEO техниките са коренно различни, защото там се намаля качеството и увеличава продукцията. Говорим за черни техники като създаване на PBN мрежи, програматично създаване на съдържание, купуване на връзки от авторитетни сайтове и други.
White hat SEO има за цел постепенно развитие на сайта, като работата по него се извършва в дългосрочен план. Много често SEO консултантите казват, че отнема между 3 и 6 месеца да се видят резултати от стратегия. Това е вярно, защото екзекутирането на подобна стратегия изисква време, качествен анализ и приоритизиране.
При black hat SEO е обратното. Там се очакват много бързи, понякога почти моментални резултати, защото техниките за манипулиране на търсачките се откриват бързо. Подобни сайтове се създават с цел бърза печалба, преди сайта да бъде пенализиран и премахнат от индекса.
White hat SEO има своите последствия и често ще забележите, че търсачките често не харесват някоя страница или техника използвана на вашия сайт. Дори вашия сайт да пострада от алгоритъм или загуби трафик, често може да се поправи.
От друга страна, black hat SEO носи много рискове, а последствията често са фатални. Търсачките често наказват сайтове, ползващи черни техники, но наказанията не са на ниво страница, а по-скоро домейн ниво. Ако сайт е ударен на домейн ниво, най-добре да бъде захвърлен и подменен с чисто нов домейн. Това е тактиката на всяко black hat SEO, а дори ще научите, че е тактика на някои SEO експерти с цел да проучат неща за алгоритъма.
Gray hat SEO (сиво SEO) е най-неутралната форма за оптимизиране на сайтове, която съдържа тактики, които не са забранени от Google и носят бързи резултати.
Макар и да не се забраняват изрично от търсачките, те често се наказват, като понижат видимостта и позициите на сайтове, които използват тактиките с цел манипулация.
Една от тези тактики е добре познатата стратегия “гост постове” или “guest posts”.
Макар и да не се насърчава купуването на връзки, вие отново можете да публикувате вашия труд на други сайтове.
С цел да се докаже експертизата ви по темата, сайта, в който публикувате, често включва връзка към вас или вашия сайт. В други случаи може вашия сайт да се използва с цел подкрепа на информация, което е добра практика при поставяне на външни връзки според Google.
Както може да видите, няма нищо нередно в тази тактика, но търсачките не харесват, когато се преизползва множество пъти с цел добиване на бързи връзки.
Търсачките могат да накажат сайта ви, като поставят ръчно наказание или автоматично да понижат видимостта на сайта ви.
Искате да научите какво е SEO оптимизация и процесите, които се прилагат за добиване на …
Знаете ли, че Google използва над 200 различни фактора за оценяване и позициониране на съдържание …
Знаете ли, че black hat SEO е съвкупност от забранени похвати, които могат да накажат …