Какво е мета заглавие и как се оптимизира за SEO
Започнали сте да оптимизирате страниците на вашия сайт и искате да оптимизирате мета заглавията за …
Публикувано на ноември 21, 2024 | Категория: Вътрешно SEO | Време за четене: 7 минути
Започнали сте оптимизация по сайта и сте достигнали до момент, в който трябва да попълнете мета тагове за SEO, но не знаете какво са?
В тази статия ще ви представим всичко за мета таговете и мета ключовите думи за по-добра SEO оптимизация.
Мета таговете са HTML елементи, които дават информация за вашите страници на посетителите от органичните търсачки.
Те се поставят между <head> секцията във вашия сайт и тяхната дейност е да подпомага на ботове и потребители да разбират вашето съдържание по-лесно.
Примерно мета тагът за описание или мета описание би изглеждал по следния начин:
<meta name=“description“ content=“Описанието на страница според съдържание“>
Визуализацията му в уеб средата ще бъде точно под заглавието на вашата страница, което пряко помага на вашата SEO стратегия.
Мета таговете играят важна роля в SEO стратегия, поради техните предимства в CTR (Click-Through-Rate), инструктирането на търсачките и предимствата им при споделяне в социалните мрежи.
Мета таговете пряко помагат в оптимизацията на Click-Through-Rate, като дават възможност за контрол върху съдържанието, което ще се показва в органичните търсачки.
При добре написани мета данни, подадената информация, често окуражава потребителите да натиснат на вашите органични резултати.
Много често потребителите четат мета данните (особено мета описанията) и на база тяхното съдържание, те взимат информирано решение да посетят страницата.
Добре написаните мета данни притежават най-вече мета описание, съдържащо Call-To-Action, който напътства потребителите да извършат някакво действие.
Примерни действия са „Купи от нашия магазин“, „Посети офиса ни на локация“ или опростения вариант на „купи сега“.
Чрез мета таговете за роботи се предоставя пълен контрол над съдържанието, което искате да се показва в търсачките и по-лесно се обозначават страниците, които искате да се последват.
Роботите на органичните търсачки много често прескачат правилата зададени във вашия „robots.txt“ файл, но при зададени правила на страници, те няма как да ги заобиколят.
Най-важното нещо, което трябва да знаете за мета таговете при роботите е, че можете да спирате достъп и индексиране на страници, които имат малко на обем съдържание.
Тази техника става чрез тага „no-index“ и неговата цел е да спре роботите от индексирането на съдържание, което има ниска стойност или е дубликат на вече съществуваща страница във вашия сайт.
Една от полезните функции на мета таговете е пояснението на заглавието, снимката и описанието, които ще се показват при споделяне на съдържание в социалните мрежи.
Чрез използването на Open Graph таговете, вие може да зададете данните, които да се изобразяват при споделяне на ваше съдържание, което роботите на дадената социална мрежа разчитат и изобразяват по предназначение.
Важно е да знаете, че дори те имат правила за размери на снимки, заглавия и описания, които трябва да се последват. Ако не сте последвали правилата им за споделяне на съдържание, вашето съдържание може да не бъде изобразено във варианта, който сте желали.
Open Graph таговете не влияят върху търсачки като Google, Bing и други, а се използват изцяло за споделянето на съдържание в социални мрежи.
Причина да включим социалните мрежи и Open Graph таговете е, че те много често докарват допълнителен канал на трафик, който се нарича Organic Social Media трафик.
Неговата стойност придава преки сигнали към органичните търсачки и често подсказва за известността на сайт според социалните му сигнали като споделяния, харесвания и коментирания по темата.
Мета тагът за заглавие се изписва по следния начин:
<title> Заглавие на страницата </title>
Неговата цел е да покаже на търсачките и потребителите какво е заглавието на страница и каква е нейната тема.
За да бъде показано едно мета заглавие, не трябва да превишавате 60 символа и 580 пиксела пространство.
Мета тагът за описание се изписва по следния начин:
<meta name=“description“ content=“Описанието на страницата“>
Целта на мета описанието е да показва кратък вариант на съдържанието, като не трябва да превишава 160 символа и 920 пиксела пространство.
Мета ключовите думи се изписват по следния начин:
<meta name=“keywords“ content=“Ключова дума 1, Ключова дума 2″>
Тяхната полза бе показването на главните ключови думи, за които ще се оптимизира дадена страница, като помогне на търсачките с разчитането на кода.
Тяхната полза вече не е валидна, защото още през септември 2009 година, търсачките спряха да чета мета ключовите думи. На тяхно място се използват по-сложни техники за разчитане и разбиране на съдържанието от роботите.
Google, Bing и други търсачки използват и поддържат следните мета тагове:
Мета таг | Описание | Пример |
meta description | Показва кратко описание на страницата, която ще се изобрази в органичните резултати. | <meta name=“description“ content=“Научете всичко, което трябва да знаете за мета таговете в SEO средата за по-високо позициониране.“> |
robots | Използва се за контролиране на роботите от органичните търсачки, чрез инструкции за следване или забрана на определени страници. | <meta name=“robots“ content=“index,follow“> |
notranslate | Забранява на Googlebot да превежда страниците на други езици и показва вашите резултати в многоезичните си версии. | <meta name=“googlebot“ content=“notranslate“> |
google-site-verification | Мета таг, който се използва за потвърждаване на собственост Google Search Console. | <meta name=“google-site-verification“ content=“…“> |
rating | Предупреждава търсачките, че страницата притежава съдържание за възрастни. | <meta name=“rating“ content=“adult“> |
viewport | Дава инструкции на браузърите, как да изобразяват страниците при посещение от мобилни устройства. | <meta name=“viewport“ content=“…“> |
За повече информация може да разгледате страницата на Google поддържани мета тагове.
За да оптимизирате мета тагове за SEO трябва да последвате следните правила за определения таг.
При оптимизирането на мета заглавието е важно вашия <title> таг и H1 да съвпадат с темата, като съдържат в себе си ключовата дума.
Освен това, много SEO специалисти смятат, че ключовата дума трябва да се слага преди всичко останало. На колкото по-начална позиция е вашата ключова дума в заглавието, толкова по-добри шансове имате за позициониране в търсачките.
Тази техника помага и за получаването на повече посещения към сайт, след като потребителите ще успяват по-лесно да разчитат съдържанието ви.
Мета описанието показва съдържанието на вашия сайт в съкратен формат и се показва под мета заглавието.
При оптимизиране и създаване на подходящи мета описания, вашия сайт няма да бъде награден с по-високи позиции, но може да ви наградят с повече посещения.
Оптимизирането на мета описание става лесно и се нуждае от по-прости оптимизации като включване на ключовата дума в началото и CTA (Call to Action).
При писането на мета описания, старайте се да създавате оригинални описания за всяка страница или търсачките ще умаловажат подадените от вас описания и изберат други, които роботите смятат за по-подходящи.
Ако мета таговете ви се различават от резултатите в органичните търсачки, причина за това е, че по-добра тяхна версия е избрана и се харесва повече на потребителите.
За да откриете дали вашите мета тагове не превишават лимитите от 60 символа за заглавия и 160 символа за описания, може да използвате инструмент като To The Web.
Започнали сте да оптимизирате страниците на вашия сайт и искате да оптимизирате мета заглавията за …
Искате да оптимизирате мета описанията на вашия сайт и добивате по-добри SEO резултати? Ние ще …
Търсили ли сте инструменти за анализиране и проследяване на позицията на ключови думи, но не …